Опасност от пробив на водата през дигите на реките в Нови Искър.
Опасност от пробив на водата през дигите на реките в Нови Искър. Причината е не природна стихия, а човешка ръка. Нагли кражби на чували пясък от укрепленията по реките застрашават района от наводнение в случай на рязко снеготопене. Нови Искър добре познава лицето на водната унищожителна стихия, подобна на тази в село Бисер. Районът е най-ниската точка от Софийското поле и неведнъж е оставал под вода. Затова, без да губят време, жителите се организират в оперативен щаб и започват подготовка за предстоящото снеготопене.
.
Даниела Райчева – кмет на район Нови Искър
- Eжедневно този оперативен щаб, включително жителите, следят какво е нивото на реките. Заедно с тях превантивно обходихме всичките реки да се убедим в състоянието на дигите – дали има опасност за тях. По този начин хората са информирани и какво се работи
Последното голямо наводнение преди около 2 години е заради скъсана дига на тази река – Лесновска. Днес отново има опасност – заради крадците на чували с пясък.
Даниела Райчева – кмет на район Нови Искър
- Във вътрешността на реките между населените места забелязвам, че вечер късно, когато няма хора, има прокопаване на дигите и извличане различни видове пясък.
Абсурдът пясъчните диги да се използват за домашни ремонти и строежи на битови постройки не спира до тук. Риск за бързата реакция при преливане е и изхвърлянето на строителните материали, когато анонимните апаши дойдат за нови чували.
Даниела Райчева – кмет на район Нови Искър
- Имаше и участъци от външната страна на дигите, където са изсипвани строителни материали, които са почистени, което пак е от човешка ръка. Когато се стигне до там, че се подава сигнал за проверка, хората много бързо се скриват и не може да се установи кой е нарушителят.
Укрепените участъци по бреговете на трите реки в Нови Искър са километри. Общината и оперативният щаб от доброволци нямат възможност за стража на всеки чувал и километър. Правят редовни проверки и запълват новопоявилите се дупки в дигите. И понеже не могат да разчитат на човешкото самосъзнание, се надяват на бавно затопляне и снеготопене.